Skąd zrywa się wiatr. Zachodnie inspiracje w twórczości Hayao Miyazakiego

Wojciech Świdziński

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Instytut Sztuki, Polska Akademia Nauk (Polska)

Abstrakt

Twórczość mistrza filmu animowanego, Hayao Miyazakiego, jest jednym z najciekawszych przykładów inspiracji kulturą świata zachodniego w kinematografii japońskiej. Przejawem tego są jego dzieła, których akcja została osadzona zarówno w Europie, jak i w Japonii. Można dostrzec w nich inspiracje romantyzmem niemieckim (na czele z operami Richarda Wagnera), baśniami i europejską literaturą dziecięcą, ale także wczesnymi kreskówkami. W filmach Miyazakiego splatają się one w jedno z wątkami japońskimi, przerzucając most kulturowy między Wschodem i Zachodem. Dzięki mechanizmom kultury masowej te niezwykłe dzieła zdobywają popularność na całym świecie.


Słowa kluczowe:

Hayao Miyazaki, animacja, kino japońskie, Richard Wagner

Collin, Robbie, Hayao Miyazaki interview: I think the peaceful time that we are living in is coming to an end, (dostęp: 9.09.2015)
  Google Scholar

Eco, Umberto, Apokaliptycy i dostosowani. Komunikacja masowa a teorie kultury masowej, przeł. Piotr Salwa, WAB, Warszawa 2010
  Google Scholar

Ogihara-Schuck, Eriko, Miyazaki’s Animism Abroad. The Reception of Japanese Religious Themes by American and German Audiences, McFarland, Jefferson 2014
  Google Scholar

Rozmowa z Takahatą Isao [w:] Brigitte Koyama-Richard, Manga. 1000 lat historii, przeł. Marta Domagalska, PWN, Warszawa 2008.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2015-09-30

Cited By / Share

Świdziński, W. (2015) „Skąd zrywa się wiatr. Zachodnie inspiracje w twórczości Hayao Miyazakiego”, Kwartalnik Filmowy, (91), s. 164–169. doi: 10.36744/kf.2292.

Autorzy

Wojciech Świdziński 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Instytut Sztuki, Polska Akademia Nauk Polska

Doktor nauk humanis­tycznych, teatrolog i filmoznawca, pracownik Mi­nisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, afiliowany przy „Kwartalniku Filmowym”. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Tekstualiach”, „Aspiracjach”, „Teatrze” i „Stolicy”.

 



Statystyki

Abstract views: 78
PDF downloads: 73


Licencja

Prawa autorskie (c) 2015 Wojciech Świdziński

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.