Ostatnia wieczerza Judy Chicago

Marcin Giżycki

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (Polska)

Abstrakt

W  1979 r. amerykańska artystka Judy Chicago wystawiła w San Francisco Museum of Modern Art instalację Dinner Party dedykowaną 1038 kobietom z historii i mitologii świata. Na pracę, którą dziś można oglądać w Brooklyn Museum of Art, złożyły się trzy długie stoły ustawione w trójkąt, na których przygotowano nakrycia dla 39 kobiet oznaczone ich nazwiskami wyhaftowanymi złotymi nićmi. Wśród uhonorowanych znalazły się: Hatszepsut, Safona, św. Brygida z Kildare, Cesarzowa Teodora, Eleonora Akwitańska, Petronilla de Meath, Artemisia Gentileschi, Susan B. Anthony, Emily Dickinson, Virginia Woolf i Georgia O’Keeffe. Dalszych 999 nazwisk wypisano, również złotą farbą, na kafelkowej posadzce. Dzieło od razu wywołało burzliwe reakcje i dysputy nawet w środowiskach feministycznych. Zarzucano mu m.in. słabą reprezentację kobiet spoza kręgu kultury euroamerykańskiej. Najwięcej negatywnych reakcji wywołały jednak wzory na talerzach niedwuznacznie kojarzące się z żeńskimi organami płciowymi. Dziś jednak Dinner Party uchodzi za jedną z najważniejszych i najwcześniejszych (przynajmniej na tę skalę) manifestacji feminizmu w sztuce. Cały proces powstawania instalacji udokumentowała w filmie Johanna Demetrakas, dając świadectwo nie tylko wielkiego wkładu zespołu współpracowników Judy Chicago w skończone dzieło, ale także rodzenia się feministycznej świadomości w grupie.


Słowa kluczowe:

Judy Chicago, feminizm, Johanna Demetrakas

Chicago, J. Beyond the Flower: The Autobiography of a Feminist Artist. New York: Penguin, 1997.
  Google Scholar

Gerhard, J. F. The Dinner Party: Judy Chicago and the Power of Popular Feminism, 1970– 2007. Athens-London: The University of Georgia Press, 2013.
DOI: https://doi.org/10.1353/book22788   Google Scholar

Hughes, R. “Obsessive Feminist Pantheon”. Time (15 XII 1980).
  Google Scholar

Kramer, H. “Art: Judy Chicago's Dinner Party Comes to Brooklyn Museum”. The New York Times (17 X 1980).
  Google Scholar

Poprzęcka, M. Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie. Warszawa: Agora, 2012.
  Google Scholar

Wallen, R. “Review of ‘Sexual Politics: Judy Chicago’s „Dinner Party” in Feminist Art History”. Women's Studies: An Interdisciplinary Journal 28 (1999).
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-12-31

Cited By / Share

Giżycki, M. (2017) „Ostatnia wieczerza Judy Chicago”, Kwartalnik Filmowy, (100), s. 239–243. doi: 10.36744/kf.2005.

Autorzy

Marcin Giżycki 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych Polska

Krytyk i historyk sztuki; autor książek z dziedziny historii filmu i zjawisk kultury artystycznej. Wykładowca w Rhode Island School of Design w USA, profesor w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warsza­wie. Opublikował m.in. Nie tylko Disney - rzecz o kinie animowanym (2000), Koniec i co dalej? (2001), Słownik kierunków, ruchów i kluczowych pojęć sztuki drugiej połowy XX wieku (2002), Wenders do domu! Europejskie filmy o Ameryce i ich recepcja w Stanach Zjednoczonych (2006).



Statystyki

Abstract views: 60
PDF downloads: 32


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Marcin Giżycki

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.