Transgresje i transformacje w twórczości filmowej Kornéla Mundruczó

Alicja Helman

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński (Polska)

Abstrakt

Autorka charakteryzuje Mundruczó jako twórcę, który wpisuje się w nurty i tendencje sztuki swoich czasów – niekiedy je wyprzedza nowatorskimi rozwiązaniami, ale zarazem nie przekreśla tradycji. Jego kino to kino transgresji, które nie respektuje granic gatunkowych, rodzajowych, estetycznych, łącząc fabularność i dokumentalizm z tendencjami awangardowymi. Mundruczó jest wnikliwym obserwatorem i interpretatorem współczesnej rzeczywistości, ale by odnaleźć i nadać jej sens, sięga daleko w przeszłość, w stronę uniwersalnych mitów, które zrodziła kultura i samo kino. Analizując twórczość Mundruczó, autorka ukazuje powtarzające się wątki i motywy, które twórczość tę spajają przy całej jej różnorodności. Stale powraca motyw rodziny: dysfunkcyjnej, rozbitej, nieobecnej; bohaterowie pozbawieni przeszłości pojawiają się znikąd, naruszając stan równowagi społeczności sfrustrowanej, wrogiej wobec obcych i siebie nawzajem. Otwarte zakończenia nie rozwiązują problemów ani nie wskazują dróg wyjścia z impasu bądź kryzysu. Zachowaniami postaci kierują seks i przemoc, a ofiarami padają niewinni.


Słowa kluczowe:

Kornél Mundruczó, kino transgresji, kino węgierskie

Baldick, Chris. In Frankenstein Shadow: Myth, Monstrosity and Nineteenth Century Writing. Oxford: Clarendon Press, 1987.
  Google Scholar

Coetzee, John Maxwell. Hańba, tłum. M. Kłobukowski. Kraków: Znak, 2003.
  Google Scholar

Czerkawski, Piotr. „Fascynująca melancholia. Z Kornélem Mundruczó rozmawia Piotr Czerkawski”. Kino 1 (2018).
  Google Scholar

Kalmár, György. Formations of Masculinity in Postcommunist Hungarian Man. Basingstoke. Palgrave Macmillan, 2017.
DOI: https://doi.org/10.1007/978-3-319-63664-1   Google Scholar

Shaw, Bernard. Święta Joanna, tłum. F. Sobieniecki. Warszawa: Wacław Czarski i S-ka, 1925.
  Google Scholar

Shelley, Mary. Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz, tłum. M. Płaza. Wydawnictwo internetowe Vesper, 2013.
  Google Scholar

Stőhr, L. “Testes attakćiok: Teatralitása a kortárs magyar filmben”, Apertúra, summer 2009.
  Google Scholar

Talu, Yonca. Interview: Kornél Mundruczó; https://www.filmcomment.com/blog/ndnf-interview-kornel-mundruczo-white-god
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-06-30

Cited By / Share

Helman, A. (2018) „ Transgresje i transformacje w twórczości filmowej Kornéla Mundruczó”, Kwartalnik Filmowy, (101-102), s. 174–196. doi: 10.36744/kf.1952.

Autorzy

Alicja Helman 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński Polska

Historyk i teoretyk filmu, eme­rytowany profesor Uniwersytetu Jagielloń­skiego. Prowadzi badania w zakresie teorii filmu i komparatystyki. W dorobku naukowym ma ponad 20 książek autorskich, m.in.: O dziele fil­mowym (1970, 1981), Film faktów i film fikcji (1977), Przedmiot i metody filmoznawstwa (1985), Słownik pojęć filmowych (1991-1998), Historia semiotyki filmu, t. 1-2 (1992-1993), Twórcza zdrada. Filmowe adaptacje literatury (1998), Urok zmierzchu. Filmy Luchina Viscontiego (2002), Ten smutek hiszpański. Konteksty twórczości filmowej Carlosa Saury (2005), Odcie­nie czerwieni. Twórczość filmowa Zhanga Yimou (2010), Ścieżkami utraconego czasu. Twórczość filmowa Chena Kaige (2012).



Statystyki

Abstract views: 39
PDF downloads: 20


Licencja

Prawa autorskie (c) 2018 Alicja Helman

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.