Festiwal Etiuda&Anima, czyli filmowe święto (z doświadczeń własnych autora)

Bogusław Zmudziński

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (Polska)

Abstrakt

Autor tekstu kreśli obraz ewolucji zainicjowanego przez siebie w 1994 r. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda – alternatywnego festiwalu poświęconego twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych. W ciągu minionego ćwierćwiecza festiwal, który powstał jako uzupełnienie Festiwali Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, rozwinął się jako impreza promująca nie tylko twórczość studencką, ale od 2005 r. także (pod zmienioną nazwą Etiuda&Anima) animację artystyczną z całego świata i ostatecznie w roku 2017 r. – przez organizację trzeciego, tym razem krajowego konkursu – polską animację artystyczną. Dzieląc się własnymi doświadczeniami, autor formułuje tezę o możliwości wcielenia w życie idei festiwalu jako święta filmowego – autorskiego projektu realizującego swoje zadania przez organizację konkursów filmowych i krzewienie kultury filmowej w ramach bogatego programu imprez towarzyszących.


Słowa kluczowe:

Etiuda&Anima, festiwal filmowy, animacja

Nie dotyczy / Not applicable
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-12-31

Cited By / Share

Zmudziński, B. (2017) „Festiwal Etiuda&Anima, czyli filmowe święto (z doświadczeń własnych autora)”, Kwartalnik Filmowy, (100), s. 22–33. doi: 10.36744/kf.1985.

Autorzy

Bogusław Zmudziński 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Polska

Adiunkt na Wydziale Humanistycznym AGH - Akademia Górniczo­-Hutnicza w Krakowie. Autor i redaktor licznych publikacji na temat filmu autorskiego, w tym zwłaszcza animowanego; zajmuje się w szczegól­ności twórczością surrealisty Jana Svankmajera. Założyciel i od początku istnienia dyrektor arty­styczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, członek Association Internationale du Film d’Animation (ASIFA) oraz Stowarzysze­nia Filmowców Polskich, kurator programów na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz innych imprezach filmowych.

 



Statystyki

Abstract views: 60
PDF downloads: 45


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Bogusław Zmudziński

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.