Wielki niemowa w Polsce

Karolina Kosińska

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Instytut Sztuki, Polska Akademia Nauk (Polska)

Abstrakt

Recenzja dwuczęściowej publikacji Filmoteki Narodowej wydanej z okazji stulecia polskiego filmu. Sto lat polskiego filmu. Kino okresu Wielkiego Niemowy (cz. I: Początki, 2008, cz. II: Od wielkiej wojny po erę dźwięku, 2009) to dwie bogato ilustrowane antologie prezentujące mało znane meandry historii filmu niemego w Polsce.


Słowa kluczowe:

Filmoteka Narodowa, recenzja, kino polskie

Sto lat polskiego filmu. Kino okresu wielkiego niemowy. Część I: początki, red. G. Grabowska, Filmoteka Narodowa, Warszawa 2008.
  Google Scholar

Sto lat polskiego filmu. Kino okresu wielkiego niemowy. Część II: od wielkiej wojny po erę dźwięku, red. G. Grabowska, Filmoteka Narodowa, Warszawa 2009.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2010-03-31

Cited By / Share

Kosińska, K. (2010) „Wielki niemowa w Polsce”, Kwartalnik Filmowy, (69), s. 220–224. doi: 10.36744/kf.3089.

Autorzy

Karolina Kosińska 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Instytut Sztuki, Polska Akademia Nauk Polska

Absolwentka kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę magisterską dotyczącą form buntu w kinie brytyjskim obroniła pod kierunkiem prof. dr. hab. Tadeusza Lubelskiego w 2002 roku. Pracę doktorską na temat postaci androgynicznej w brytyjskim filmie i kulturze popularnej obroniła w 2008 roku (promotor: prof. dr hab. Andrzej Pitrus) również w ISzA UJ. Od 2003 roku redaktorka „Kwartalnika Filmowego”.



Statystyki

Abstract views: 33
PDF downloads: 7


Licencja

Prawa autorskie (c) 2010 Karolina Kosińska

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.