Sztuka iluzji

Magdalena Kempna-Pieniążek

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Śląski (Polska)

Abstrakt

Recenzowana książka Justyny Budzik Filmowe cuda i sztuczki magiczne. Szkice z archeologii kina (2015) stanowi ciekawy przykład praktycznego zastosowania an-archeologicznej (wariantologicznej) koncepcji badań nad mediami. Zestawiając poglądy Siegfrieda Zielinskiego z koncepcją kinematografu atrakcji Toma Gunninga, autorka recenzowanej publikacji wypracowuje własny zestaw narzędzi badawczych, których operacyjność wykazuje w analizach takich filmów, jak Królewna Śnieżka (2012), Oz Wielki i Potężny (2013), Iluzjonista (2010), Hugo i jego wynalazek (2011), Mechanizm serca (2012), Monster (2005) oraz Babadook (2014). Jednym z walorów książki Budzik jest możliwość wykorzystania jej w edukacji filmowej – zwarte w Appendiksie scenariusze lekcji zostały przygotowane z myślą o upowszechnianiu wiedzy na temat historii kina wśród uczniów w różnym wieku.


Słowa kluczowe:

Justyna Budzik, Siegfried Zielinski, Tom Gunning, kino współczesne, edukacja filmowa

Budzik, Justyna Hanna, Filmowe cuda i sztuczki magiczne. Szkice z archeologii kina, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2015.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2015-12-31

Cited By / Share

Kempna-Pieniążek, M. (2015) „Sztuka iluzji”, Kwartalnik Filmowy, (92), s. 208–212. doi: 10.36744/kf.2276.

Autorzy

Magdalena Kempna-Pieniążek 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Śląski Polska

Adiunkt w Za­kładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego, redaktor naczelna dwutygodnika kulturalnego „artPAPIER”. Autorka książek: Dziwniejsze niż fikcja. Rola wyobraźni w filmach Marca Forstera (2012), Formuły du­chowości w kinie najnowszym (2013), Marzyciele i wędrowcy. Romantyczna topografia twórczości Wernera Herzoga i Wima Wendersa (2013) oraz Neo-noir. Ciemne zwierciadło czasów kryzysu (2015); współredaktorka tomów: Granice kultury (2010) oraz Film i media – przeszłość i przy­szłość. Kontynuacje (2014). Zajmuje się przede wszystkim estetyką noir i neo-noir oraz kinem autorskim.



Statystyki

Abstract views: 59
PDF downloads: 36


Licencja

Prawa autorskie (c) 2015 Magdalena Kempna-Pieniążek

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.