Polskie kameronki
Monika Talarczyk-Gubała
kwartalnik.filmowy@ispan.plPaństwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (Polska)
Abstrakt
Talarczyk-Gubała recenzuje książkę Małgorzaty Radkiewicz Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939 (2016). Na wstępie zauważa, że badaczka od lat konsekwentnie wzbogaca polską literaturą filmoznawczą o pozycje poświęcone sztuce i kinu kobiet, teorii i praktyce filmowego feminizmu oraz płci kulturowej. W omówieniu książki recenzentka szczegółowo przedstawia jej konstrukcję i najważniejsze tezy. Wskazuje, że tytułowe modernistki to kobiety nowoczesne, intelektualistki i miłośniczki kina, które zajmowały się działalnością naukową i krytycznofilmową, ale też wchodziły w amatorskie relacje z filmem, co przejawiało się w ich aktywności kinofilskiej. Talarczyk-Gubała zwraca uwagę, że najbardziej zajmujące są te fragmenty książki, w których czytamy o wzajemnych relacjach modernistek. Małgorzacie Radkiewicz udaje się w gąszczu informacji prasowych oraz innych archiwalnych dokumentów znaleźć dowody kontaktów towarzyskich między pisarkami, krytyczkami i kobietami kina, na przykład między Stefanią Zahorską, Franciszką Themerson i Marią Kuncewiczową. W zakończeniu recenzentka stwierdza, że otwierając najnowszą książkę Małgorzaty Radkiewicz, otwieramy kobiece archiwum polskiego dwudziestolecia międzywojennego.
Słowa kluczowe:
Małgorzata Radkiewicz, okres międzywojenny, modernizm, kino kobietBibliografia
Radkiewicz, Małgorzata „Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939” (2016).
Google Scholar
Fisher, Lucy. Shot / Countershot. Film Tradition and Women’s Cinema, Londyn, Macmilian Education Ltd., 1989, s. 6.
DOI: https://doi.org/10.1515/9781400859955
Google Scholar
Roberts, Jerry. The Complete History of Film Criticism, Santa Monica Press, Solana Beach 2010.
Google Scholar
Rich, Katey. Meryl Streep Calls Out „Infuriating” Lack of Female Film Critics, „Vanity Fair”, 7 October 2015, http://www.vanityfair.com/hollywood/2015/10/meryl-streep-female-film-critics (access: 25.07.2016).
Google Scholar
Karcz, Danuta. „Stefanii Zahorskiej walka o treść”, Kwartalnik Filmowy, nr 1-2, (1962)
Google Scholar
Cybulska, Maja E. Potwierdzone istnienie. Archiwum Stefanii Zahorskiej, Londyn, Polska Fundacja Kulturalna, 1988.
Google Scholar
Zahorska, Stefania. Wybór pism. Reportaże, publicystyka, eseje, oprac. A. Nasiłowska, Warszawa, IBL PAN, 2010.
Google Scholar
Beylin, Stefania. Na taśmie wspomnień, Warszawa, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1962.
Google Scholar
Toeplitz, Jerzy. „Przykra atmosfera”, Pion, 12 maja 1934, nr 19. Cyt. za: Publicystyka START-u. Wybór artykułów, red. A. Helman, Centralne Archiwum Filmowe, Warszawa 1960, s. 74.
Google Scholar
Krajewska, Joanna. „Jazgot niewieści” i „męskie kasztele”. Z dziejów sporu o literaturę kobiecą w dwudziestoleciu międzywojennym, Poznań, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 2010.
Google Scholar
Autorzy
Monika Talarczyk-Gubałakwartalnik.filmowy@ispan.pl
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi Polska
Dr hab., prof. PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej; historyczka kina i badaczka kina kobiet. Autorka monografii PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989 (2007), Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w drugiej połowie XX wieku (2013), Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii (2013), Wanda Jakubowska. Od nowa (2015). Laureatka Nagrody PISF (2014), nominowana do Nagrody im. Bolesława Michałka (2014, 2016). Współpracowniczka „Krytyki Politycznej”, działaczka Stowarzyszenia Kobiet Filmowców.
Statystyki
Abstract views: 64PDF downloads: 48
Licencja
Prawa autorskie (c) 2017 Monika Talarczyk-Gubała
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Monika Talarczyk-Gubała, Więźniarki i polityka. „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej i inne filmy obozowe w perspektywie studiów kobiecych w badaniach Holokaustu , Kwartalnik Filmowy: Nr 92 (2015): Kino polskie i polityka