(Auto)terapeutyczny wymiar „rodzinnych” filmów Marcina Koszałki
Abstrakt
Autorka analizuje trzy filmy dokumentalne autorstwa Marcina Koszałki, stanowiące tak zwaną trylogię rodzinną: Takiego pięknego syna urodziłam, Jakoś to będzie i Ucieknijmy od niej. Kozubek postrzega je jako rodzaj autoterapii reżysera. W każdym z wymienionych filmów reżyser jest jednocześnie twórcą, głównym bohaterem i inicjatorem oglądanych wydarzeń (albo też – podżegaczem). Koszałka tworzy kino niezwykle osobiste, autorskie i autentyczne, często plasujące się na granicy psychodramy i autoterapii, do czego sam reżyser otwarcie się przyznaje. To z kolei nie wyklucza terapeutycznego działania dla widza, dla którego obcowanie z pracami Koszałki może się okazać trudną, lecz potrzebną lekcją. Dlatego też można uznać, że pozornie narcystyczny reżyser tworzy swoje filmy nie tylko dla siebie, nie próbuje wyjaśniać pewnych zjawisk wyłącznie dla własnych potrzeb, nie realizuje jedynie własnych ambicji i potrzeb terapeutycznych.
Słowa kluczowe:
Marcin Koszałka, terapia, film rodzinnyBibliografia
Berg-Cross Linda, Pamela Jennings, Rhoda Baruch, Cinematherapy: Theory and Application, „Psychotherapy in Private Practise” 1990, nr 1, s. 135-156.
DOI: https://doi.org/10.1300/J294v08n01_15
Google Scholar
Doktor film, z Anną Jędyczką-Hamerą rozmawia Ola Salwa, „Film” 2009, nr 4, s. 46-47.
Google Scholar
Hendrykowski Marek, Biografizm w kinie współczesnym, „Kwartalnik Filmowy” 2007, nr 59, s. 67-68.
Google Scholar
Jacyno Małgorzata, Kultura indywidualizmu, Warszawa 2007, s. 182-183.
Google Scholar
Kamera znieczula. Z Marcinem Koszałką rozmawia Karolina Pasternak, „Przekrój” 2010, nr 15, s. 18.
Google Scholar
Kratochvil Stanislav, Podstawy psychoterapii, tłum. M. Czabak, E. Matuska, Poznań 2003, s. 19.
Google Scholar
Lubelski Tadeusz, Cały dzień razem, „Kino” 2006, nr 6, s. 10.
Google Scholar
Lubelski Tadeusz, Kamera w rodzinie, „Kino” 2005, nr 3, s. 13.
Google Scholar
Nie można udawać, że wszystko jest piękne – Z Marcinem Koszałką rozmawia Remigiusz Grzela, „Kino” 2000, nr 6, s. 7, 9.
Google Scholar
Sobolewski Tadeusz, Swoimi słowami. Kochaj i rób co chcesz, „Kino” 2000, nr 4, s. 62.
Google Scholar
Solomon Gary, The Motion Picture Prescription. Watch This Movie and Call Me in the Morning, Santa Rosa 1990.
Google Scholar
Śmierć nie musi kończyć życia – z Marcinem Koszałką rozmawia Krystyna Lubelska, „Polityka” 2006, nr 44, s. 89.
Google Scholar
Wolz Birgit, E-Motion Picture Magic: A Movie Lover’s Guide to Healing and Transformation, Centennial 2005.
Google Scholar
Wycisnąć sens z trupa, z Marcinem Koszałką rozmawia Katarzyna Bielas, „Gazeta Wyborcza – Duży Format” 2007, nr 46, s. 6, 7, 8.
Google Scholar
Autorzy
Małgorzata Kozubekkwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Wrocławski Polska
Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studiów Doktoranckich Nauk o Kulturze na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozprawę doktorską poświęciła zagadnieniu filmoterapii. Obecnie wykładowczyni w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Statystyki
Abstract views: 30PDF downloads: 17
Licencja
Prawa autorskie (c) 2011 Małgorzata Kozubek

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Małgorzata Kozubek, Drugie (cyfrowe) życie filmów Orsona Wellesa , Kwartalnik Filmowy: Nr 113 (2021): Film i technologia
- Małgorzata Kozubek, Dookoła świata z Orsonem Wellesem , Kwartalnik Filmowy: Nr 107 (2019): Podróż, (e)migracja, pielgrzymka
- Małgorzata Kozubek, Ciało niedoskonałe? Seksualny aspekt niepełnosprawności fizycznej w kinie współczesnym , Kwartalnik Filmowy: Nr 83-84 (2013): Ciało w filmie