O teatrze żydowskim i Idzie Kamińskiej. Z Szymonem Szurmiejem rozmawia Piotr Litka

Piotr Litka

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński (Polska)

Abstrakt

Szymon Szurmiej opowiada o swoich żydowskich, polskich i ukraińskich korzeniach oraz początkach kariery teatralnej. Mówi też o teatrach żydowskich w Polsce, o kontekście, w jakim działały, i o pochodzeniu ich twórców. Nakreśla sylwetkę Idy Kamińskiej, najwybitniejszej przedstawicielki tego teatru. Szurmiej blisko współpracował z aktorką, zanim ta wyjechała z Polski do Stanów Zjednoczonych podczas wybuchu antysemityzmu w 1968 roku.



Słowa kluczowe:

marzec 1968, antysemityzm, Ida Kamińska

Nie dotyczy / Not applicable
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2002-06-30

Cited By / Share

Litka, P. (2002) „O teatrze żydowskim i Idzie Kamińskiej. Z Szymonem Szurmiejem rozmawia Piotr Litka”, Kwartalnik Filmowy, (37-38), s. 292–295. doi: 10.36744/kf.4050.

Autorzy

Piotr Litka 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński Polska

Absolwent poloni­styki i filmoznawstwa UJ. Zajmuje się problematyką zderzenia kultur polskiej i żydowskiej w polskim fil­mie fabularnym. Publikował na ła­mach „Tygodnika Powszechnego”, „Kina”, „Czasu Kultury”.



Statystyki

Abstract views: 29
PDF downloads: 13


Licencja

Prawa autorskie (c) 2002 Piotr Litka

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.