Filmowe igrzyska Sienkiewiczem podszyte, czyli „Quo Vadis” na dużym ekranie

Anna Miller-Klejsa

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Łódzki (Polska)

Abstrakt

Autorka skupia się na pełnometrażowych filmach opartych na Quo vadis Henryka Sienkiewicz – powieści o starożytnym Rzymie, za którą – między innymi – pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury i która została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków. Te filmy z gwiazdorską obsadą (Quo Vadis? reż. E. Guazzoni /1913/, Quo Vadis? reż. G. D’Annunzio, G. Jacoby /1925/, Quo Vadis, reż. M. LeRoy /1951/, Quo Vadis, reż. J. Kawalerowicz /2001/) zazwyczaj wykorzystywały typowe wzorce melodramatu historycznego: historia miłosna między rzymskim patrycjuszem a młodą chrześcijanką Ligią została osadzona w szerszym kontekście historycznym, w czasach wczesnego chrześcijaństwa i prześladowań Nerona wymierzonych w wyznawców Jezusa. Bez względu na datę i kraj produkcji każdy z tych filmów zawiera kulminacyjną scenę krwawych igrzysk ukazującą męczenników chrześcijańskich ginących na arenie. Miller-Klejsa zwraca uwagę na różnorodność filmowych przestawień tego krwawego spektaklu, a ponadto podkreśla wielowarstwowe konteksty wiążące się z ukazywaniem kluczowych postaci historycznych (zwłaszcza Nerona i św. Piotra).

Instytucje finansujące

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2015-2018. Numer projektu: 2bH 15 0136 83.

Słowa kluczowe:

Henryk Sienkiewicz, Jerzy Kawalerowicz, starożytny Rzym

Banaszkiewicz, Władysław. Sienkiewicz w kinematografie. „Film na Świecie” 7 (1974).
  Google Scholar

Gombrowicz, Witold. Dziennik 1953-1956. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1989.
  Google Scholar

Irzykowski, Karol. Dziesiąta Muza. Zagadnienia estetyczne kina. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1982.
  Google Scholar

Kurowska, Barbara, Mieczysław Kuźmicki (ed.). Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza. Kulisy filmu. Łódź: Muzeum Kinematografii, 2001.
  Google Scholar

Sienkiewicz, Henryk. Quo Vadis. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1995.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-06-30

Cited By / Share

Miller-Klejsa, A. (2017) „Filmowe igrzyska Sienkiewiczem podszyte, czyli «Quo Vadis» na dużym ekranie”, Kwartalnik Filmowy, (97-98), s. 113–128. doi: 10.36744/kf.2087.

Autorzy

Anna Miller-Klejsa 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Łódzki Polska

Doktor nauk humanistycz­nych, absolwentka filmoznawstwa oraz filologii wło­skiej; adiunkt w Zakładzie Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego; współredaktorka tomów zbiorowych po­święconych adaptacjom filmowym literatury wło­skiej (Od Boccaccia do Tabucchiego /2012/) oraz polsko-włoskich relacji filmowych (Polsko-włoskie kontakty filmowe: topika, koprodukcje, recepcja /2014/). Autorka książek Resistenza we włoskim filmie fabularnym (2013) oraz Dekada ołowiu na ekranie. Polityczny terroryzm lat 70. we włoskim filmie fabularnym (2016).



Statystyki

Abstract views: 56
PDF downloads: 50


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Anna Miller-Klejsa

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.