(Re)konstrukcja rodzinnej historii. Fotograficzny błąd w funkcji triku

Justyna Hanna Budzik

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Śląski (Polska)

Abstrakt

Autorka zastanawia się nad trikowym charakterem dwóch zdjęć, w których nałożenie kadrów jest przypadkowe, a więc nie należą one do kręgu fotografii rekreacyjnej czy spirytystycznej. Interpretacja fotografii z archiwum rodzinnego zostaje wpisana w szerszy kontekst filozofii fotografii, z odwołaniami m.in. do teorii Rolanda Barthes’a, François Soulages’a, Pierre’a Bourdieu i Marianny Michałowskiej. Budzik porusza również wątek relacji między fotografiami a narracją rodzinną, zastanawiając się nad tym, w jaki sposób niezamierzenie trikowe zdjęcia wpływają na konstruowanie „fantazmatycznej genealogii” (określenie Joanny Bator).


Słowa kluczowe:

trik, fotografia, rodzina

Bator, Joanna, Wyspa łza, 66, Krakow: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków, 2015.
  Google Scholar

Belting, Hans. Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie, 39, tr. M. Bryl, Kraków: Universitas, 2007.
  Google Scholar

Bourdieu, Pierre, Photography. A Middle-brow Art, 27, Stanford: Polity Press, 1990.
  Google Scholar

Chéroux, Clement, „Wielka wymiana trików. Sztuka iluzji, fotografia i kinematografia”. In: Idem, Wernakularne. Eseje z historii fotografii, tr.. T. Swoboda, 109, Warszawa: Fundacja Archeologia Fotografii, 2014.
  Google Scholar

Chéroux, Clement. « Les récréations photographiques » , Études photographiques 11 (5), (1998) http://etudesphotographiques.revues.org/167 (access: 16.01.2016).
  Google Scholar

Dehnel, Jacek, Fotoplastikon, 145, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.: 2009.
  Google Scholar

Hirsch, Marianne, Family Frames: Photography, Narrative, and Postmemory, xii, Cambridge Massachusetts and London: Harvard University Pres, 1997.
  Google Scholar

http://dictionary.cambridge.org/us/dictionary/english/trick (access: 16.01.2016).
  Google Scholar

http://sjp.pwn.pl/slowniki/trik.html (access: 16.01.2016).
  Google Scholar

Michałowska, Marianna, Obraz utajony, 9, Kraków: Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna 2007.
  Google Scholar

Nowicki, Wojciech, Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego, 33, Gliwice: Muzeum w Gliwicach, 2013.
  Google Scholar

Rouillé, Andre, Fotografia. Między dokumentem a sztuką współczesną, tr. O. Hedemann, 112, Kraków: Universitas: 2007.
  Google Scholar

Sontag, Susan, „Heroizm widzenia”. In: Idem, O fotografii, tr.. S. Magala, 95, Kraków: Karakter, 2009.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-09-30

Cited By / Share

Budzik, J. H. (2017) „(Re)konstrukcja rodzinnej historii. Fotograficzny błąd w funkcji triku”, Kwartalnik Filmowy, (99), s. 92–100. doi: 10.36744/kf.2038.

Autorzy

Justyna Hanna Budzik 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Śląski Polska

Adiunkt w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Ślą­skiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa (2012). Filmoznawczyni, absol­wentka podyplomowych studiów historii sztuki. Lau­reatka głównej nagrody w I edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na pracę doktorską z dziedziny współczesnej humanistyki (2013). Autorka książek Filmowe cuda i sztuczki magiczne. Szkice z archeo­logii kina (2015) i Dotyk światła. O zmysłowym do­znawaniu kina (2012) oraz artykułów z zakresu estetyki i dydaktyki filmu. Zajmuje się przede wszyst­kim edukacją filmową. Prowadzi edukacyjny blog: http://lekcjeofilmie.pl. Działa w Fundacji dla Filmu i Fotografii w Katowicach (www.fundacja3f.org).



Statystyki

Abstract views: 36
PDF downloads: 21


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Justyna Hanna Budzik

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.