Deleuze’a walka z kliszami, czyli o poszukiwaniu widzialności w kinie słów kilka
Abstrakt
Jednym z centralnych problemów książki Gilles’a Deleuze’a poświęconej kinematografii są klisze, które francuski filozof przeciwstawia obrazom prawdziwym. Podział ten ma zasadniczy wpływ na rozważania prowadzone przez Deleuze’a. Klisze rozumiane jako zubożałe obrazy reprezentują szeroko pojęte kino głównego nurtu, a szczególnie kino amerykańskie. Myśliciel chce – jak się wyraża – wyrwać kliszom obrazy. W swoich dociekaniach taką możliwość odnajduje między innymi dzięki filmom Antonioniego. Poszukiwania, które prowadził Deleuze, zdają się zbieżne ze współczesnymi tendencjami w kinie artystycznym, które możemy nazwać poszukiwaniem nowego kina. Szczególną tego egzemplifikacją jest slow cinema, nurt w kinematografii, który poszukuje tego, co Deleuze nazwałby prawdziwą widzialnością. Niniejszy artykuł jest próbą zastosowania teorii kina Gilles’a Deleuze’a do opisu slow cinema oraz ukazanie specyficznego – kontemplacyjnego – nastawienia do obrazu filmowego.
Słowa kluczowe:
Gilles Deleuze, slow cinema, klisze, Michelangelo AntonioniBibliografia
Baudrillard Jean, Symulakry i symulacja, przeł. Królak Sławomir, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2005.
Google Scholar
Cağlayan Omre, Screening boredom: The history and aesthetics of slow cinema, Uniwersytet Kent 2014.
Google Scholar
Deleuze Gilles, Kino, Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, przeł. Margański Janusz, Gdańsk 2008.
Google Scholar
Deleuze Gilles., Guattari Felix, Tysiąc plateau, przeł. opracowanie zbiorowe, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2016.
Google Scholar
Eisenstein Sergiej, Nieobojętna przyroda, przeł. Kumorek Mieczysław, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1975.
Google Scholar
Jakubowska Małgorzata, Teoria kina Gillesa Deleuze'a: filozoficzna diagnoza kultury wizualnej XX wieku, Wydawnictwo Rabid, Kraków 2003.
Google Scholar
Jones David Martin, Deleuze and World Cinemas, Continuum, Londyn i Nowy Jork 2011.
Google Scholar
Lubelski Tadeusz, Sowińska Iwona, Syska Rafał, Kino klasyczne, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, Kraków 2011.
Google Scholar
Marion, Jean-Luc, Bóg bez bycia, przeł. Frankiewicz Małgorzata, Wydawnictwo Znak, Kraków 1996.
Google Scholar
Syska Rafał, Filmowy neomodernizm, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2014.
Google Scholar
Autorzy
Adam Cichońkwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Warszawski Polska
Magister filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (praca poświęcona teorii kina Gilles’a Deleuze’a w kontekście slow cinema). Obecnie student Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się zagadnieniami filozofii współczesnej oraz splotem filozofii z różnymi dziedzinami sztuki.
Statystyki
Abstract views: 74PDF downloads: 42
Licencja
Prawa autorskie (c) 2018 Adam Cichoń
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Adam Cichoń, „Pasażerka”. Obraz wyrwany z błota , Kwartalnik Filmowy: Nr 114 (2021): Zanieczyszczenie, brud, skaza
- Adam Cichoń, „Korfulamu” – podróże przez czas w kinie Theodorosa Angelopoulosa , Kwartalnik Filmowy: Nr 107 (2019): Podróż, (e)migracja, pielgrzymka