Imitacja, rekonstrukcja, propaganda. Zimnowojenne wędrówki europejskiego westernu

Michał Bobrowski

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński (Polska)

Abstrakt

Artykuł został poświęcony zachodnio- i wschodnioniemieckim filmom o amerykańskim Dzikim Zachodzie realizowanym w latach 1962-1983. Filmy z obu stron muru berlińskiego, z których znakomita większość powstała w koprodukcji z Jugosławią, są omawiane w szerszej perspektywie zimnowojennej sytuacji geopolitycznej, a także w kontekście przemian, jakie stały się wówczas udziałem westernu amerykańskiego i europejskiego. RFN-owskie adaptacje powieści Karola Maya stanowią apoteozę konserwatywnej i proamerykańskiej ideologii westernu klasycznego, zaś stanowiące polemiczną na nie odpowiedź NRD-owskie Indianerfilme nawiązują do estetyki, a pod pewnymi względami również i do warstwy światopoglądowej formuł rewizjonistycznych – amerykańskiego antywesternu i włoskiego spaghetti-westernu. Istotnym wątkiem jest też kontekst kinematografii jugosłowiańskiej, a zwłaszcza charakterystyczna dla tamtejszego aparatu propagandowego tendencja do łączenia wzorców hollywoodzkich z ideologią socjalistyczną.


Słowa kluczowe:

western, zimna wojna, antywestern, spaghetti-western

Eco, Umberto. Podróż do hiperrealnośći. In: Umberto Eco. Semiologia życia codziennego, tłum. J. Ugniewska, P. Salwa. Warszawa: Czytelnik, 1996.
  Google Scholar

Vučetić, Radina. „Kauboji u partizanskoj uniformi. Američki vesterni i partizanski vesterni u Jugoslaviji šezdesetih godina 20. Veka.” Tokovi istorije 2 (2010).
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-06-30

Cited By / Share

Bobrowski, M. (2017) „Imitacja, rekonstrukcja, propaganda. Zimnowojenne wędrówki europejskiego westernu”, Kwartalnik Filmowy, (97-98), s. 15–42. doi: 10.36744/kf.2062.

Autorzy

Michał Bobrowski 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Jagielloński Polska

Doktor filmoznawstwa Uni­wersytetu Jagiellońskiego. Opublikował książkę Akira Kurosawa. Artysta pogranicza (2012) i współ­redagował tom Obsession, Perversion, Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation (2016). Autor artykułów naukowych poświęconych amerykańskiemu oraz japońskiemu kinu gatunko­wemu. Obecnie wykłada na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest dyrektorem pro­gramowym StopTrik International Film Festival (Ma­ribor, Słowenia), współpracownikiem festiwali filmów animowanych (Animateka, Etiuda&Anima IFF) oraz kuratorem pokazów prezentowanych m.in. w Polsce, Słowenii, Chorwacji, Holandii.



Statystyki

Abstract views: 31
PDF downloads: 21


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Michał Bobrowski

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.