Błąd jako trik w kontekście fotografii i filmu
Abstrakt
Autor podejmuje próbę namysłu nad postawą akceptacji błędu ze strony autora (twórcy) jako celowego aktu tworzenia przestrzeni wizualnych. Chodzi o błąd wykorzystywany jako trik w kontekście medium fotografii i filmu. Musiał omawia wybrane przykłady, w których medium filmu na swój sposób wykorzystuje szereg autonomicznych środków wyrazu, technik i technologii wizualizacji, jakie w ciągu dekad zostały wypracowane przez medium fotografii. W artykule został poruszony wątek obrazów realizowanych bez użycia kamery, zjawisko stroboskopowe i efekt powidoków, obrazów w negatywie, procedur zawłaszczania materiałów archiwalnych oraz ich remiksów, obrazów powstających na skutek zakłóceń foto-chemicznych, elektromagnetycznych czy usterek cyfrowych. Estetyka błędu to rodzaj twórczego podejścia do aktu tworzenia, który opiera się na destrukcji i redukowaniu zasadniczej funkcji medium (tj. wiernego dokumentowania). Obrazy-triki, których fundament jest oparty na błędach i usterkach, stanowią wyraz dążenia do nadrzędnego celu, jakim staje się poszukiwanie wizualnych fenomenów drzemiących w samym medium oraz w sposobie subiektywnej rejestracji i transformacji informacji o otaczającym świecie.
Słowa kluczowe:
błąd, trik, fotografiaBibliografia
Barthes, Roland. Światło obrazu, tłum. J. Trznadel, Warszawa, Aletheia, 1996.
Google Scholar
Czartoryska, Urszula, Przygody plastyczne fotografii, Warszawa, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, 1965.
Google Scholar
Filiciak, Mirosław; Tarkowski, Alek. Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty, Gdańsk, słowo/obraz terytoria, 2014.
Google Scholar
Flusser, Vilem, Ku filozofii fotografii, tłum. J. Maniecki, Katowice, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, 2005.
Google Scholar
Goodell, Gregory. Sztuka produkcji filmowej. Podręcznik dla producentów, tłum. M. Konopa, Warszawa, Wydawnictwo Wojciech Marzec, 2009, s. 82.
Google Scholar
Heidegger, Martin. Czas światoobrazu, w: Budować. Mieszkać. Myśleć. Eseje wybrane, tłum. zbior., Warszawa, Czytelnik, 1977.
Google Scholar
Manovich, Lev. Język nowych mediów, tłum. P. Cypryański, Warszawa, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2006.
Google Scholar
Mietzel, Gerd. Wprowadzenie do psychologii, Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 1998.
Google Scholar
Młodkowski, Jan. Aktywność wizualna człowieka, Łódź, PWN, 1998,
Google Scholar
Potocka, Maria, A. Fotografia. Ewolucja medium sztuki, Warszawa, Wydawnictwo Aletheia, 2010.
Google Scholar
Autorzy
Janusz Musiałkwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Śląski Polska
Fotograf, filmowiec, kulturoznawca; autor posługujący się różnymi mediami (fotografia, krótka forma filmowa, animacja, instalacja, obiekt, słowo, projekty sieciowe) w celu realizacji projektów tematycznych, wystaw, filmów, katalogów i albumów. Od 2005 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2005-2012 członek Zarządu ZPAF Okręg Śląski, w latach 2008-2012 wiceprezes ds. artystycznych. Od 2006 r. nauczyciel akademicki, a od 2015 r. adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.
Statystyki
Abstract views: 33PDF downloads: 32
Licencja
Prawa autorskie (c) 2017 Janusz Musiał
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Podobne artykuły
- Justyna Hanna Budzik, (Re)konstrukcja rodzinnej historii. Fotograficzny błąd w funkcji triku , Kwartalnik Filmowy: Nr 99 (2017): Triki, numery specjalne, atrakcje
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.