Has utkany z przeczuć

Michał Oleszczyk

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Warszawski (Polska)

Abstrakt

Monografia pióra Annette Insdorf pt. Intimations. The Cinema of Wojciech Has (2017) stanowi pierwszą anglojęzyczną próbę całościowego ujęcia twórczości jednego z najważniejszych i najlepiej opisanych w rodzimym filmoznawstwie twórców polskiego kina powojennego. Zwięzła, klasyczna w układzie rozdziałów, ale napisana precyzyjnym językiem i wzorowo skondensowana praca Insdorf stanowi znakomite wprowadzenie w twórczość reżysera, którego główną obsesją tematyczną pozostawał czas w najrozmaitszych przejawach i dla którego formalna doskonałość stanowiła główny wyznacznik poszukiwań estetycznych.


Słowa kluczowe:

Annette Insdorf, Wojciech Has, kino polskie

Kino polskie w dziesięciu sekwencjach pod red. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej (Łódź 1996).
  Google Scholar

M. Maron, Dramat czasu i wyobraźni: Filmy Wojciecha J. Hasa, Universitas, Kraków 2010, s. 73.
  Google Scholar

A. Insdorf , “Intimations. The Cinema of Wojciech Has” (2017).
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-06-30

Cited By / Share

Oleszczyk, M. (2018) „Has utkany z przeczuć”, Kwartalnik Filmowy, (101-102), s. 317–321. doi: 10.36744/kf.1978.

Autorzy

Michał Oleszczyk 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Warszawski Polska

Krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festi­walu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Lau­reat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. Opubliko­wał pierwszą polską monografię twórczości Terence’a Daviesa Gorycz wygnania (2008), a wraz z Kubą Mikurdą wydał wywiad-rzekę z Guyem Maddinem Kino wykolejone (2009) oraz tomy poświęcone Terry’emu Gilliamowi i braciom Quay. Wraz z Kubą Mikurdą i Kamilą Kuc zre­dagował tom Boro, L'isle d'Amour: The Films of Walerian Borowczyk (2015).



Statystyki

Abstract views: 35
PDF downloads: 14


Licencja

Prawa autorskie (c) 2018 Michał Oleszczyk

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.