Konwicki i okolice
Abstrakt
Przedmiotem recenzji są dwie książki Przemysława Kanieckiego poświęcone twórczości literackiej, filmowej oraz dorobkowi publicystycznemu Tadeusza Konwickiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy i filmowców polskich XX w. – Wniebowstąpienia Konwickiego (2013) oraz Samospalenia Konwickiego (2014). Autor analizuje publikacje Kanieckiego pomyślane i napisane jako wzajemnie się uzupełniające, omawiające zarówno problematykę egzystencjalną, jak i społeczno-polityczną w twórczości Konwickiego. Kaniecki zgłębia dorobek literacki na równi z filmowym, starając się dążyć do przedstawienia drogi ideowej pisarza ze szczególnym uwzględnieniem momentów przełomowych i tendencji do uprawiania autopolemiki. Kłobukowski proponuje namysł nad metodologią przyjętą przez Kanieckiego, sposobem interpretowania zebranego materiału oraz kompozycją dwutomowej monografii.
Słowa kluczowe:
Przemysław Kaniecki, Tadeusz Konwicki, kino polskieBibliografia
„Litteraria Copernicana” 2008, nr 1, Konwicki, red. J. Speina, P. Kaniecki, Wydawnictwo Naukowe UMK.
Google Scholar
Seria: Tadeusz Konwicki, Książki wybrane, z rysunkami D. Konwickiej, wyd. Agora, Warszawa 2010,
Google Scholar
Wiatr i pył, teksty wybrali i do druku przygotowali T. Lubelski i P. Kaniecki, Czytelnik, Warszawa 2008.
Google Scholar
W pośpiechu, Z Tadeuszem Konwickim rozmawia Przemysław Kaniecki, Czarne, Wołowiec 2011.
Google Scholar
Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim, z rysunkami M. Piotrowskiego, wybór wywiadów i układ P. Kaniecki, Iskry, Warszawa 2013.
Google Scholar
P. Kaniecki, Wniebowstąpienia Konwickiego, Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, Warszawa 2013
Google Scholar
P. Kaniecki, Samospalenia Konwickiego, Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, Warszawa 2014.
Google Scholar
Autorzy
Miłosz Kłobukowskikwartalnik.filmowy@ispan.pl
badacz niezależny Polska
Doktor nauk humanistycznych; dysertację pt. Mit prometejski w perspektywie komparatystycznej obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; autor książki Archetyp ofiary w literaturze polskiego romantyzmu (2012) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat historii i antropologii literatury, kina, kultury popularnej, twórczości Konwickiego, mitografii, problemów współczesnej edukacji. Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Studiach Norwidianach”, „Wieku XIX”, „Studiach Pragmalingwistycznych”. Laureat Nagrody im. Czesława Zgorzelskiego. Nauczyciel w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej we Włocławku.
Statystyki
Abstract views: 47PDF downloads: 31
Licencja
Prawa autorskie (c) 2018 Miłosz Kłobukowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.