„Złe wychowanie” Pedro Almodóvara. Zagubiony we własnym labiryncie

Joanna Bardzińska

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Complutense w Madrycie (Hiszpania)

Eduardo R. Merchan


Uniwersy­tet Complutense w Madrycie (Hiszpania)

Abstrakt

Złe zachowanie Pedra Almodóvara było filmem bardzo wyczekiwanym i już przed premierą owianym aurą skandalu. Rzeczywistość jednak okazała się inna, ciekawsza i bardziej złożona. Film Almodóvara – co podkreślają autorzy – jest intymną wypowiedzią reżysera, gdzie z jednej strony w labiryncie znaczeń, cytatów i powtórzeń ujawnił się wielki kunszt artysty, z drugiej zaś ta próba zdefiniowania siebie zagubiła autentyzm i oryginalność dzieła.



Słowa kluczowe:

Pedro Almodóvar, kino hiszpańskie, skandal

Nie dotyczy / Not applicable
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2004-06-30

Cited By / Share

Bardzińska, J. i Merchan, E. R. (2004) „«Złe wychowanie» Pedro Almodóvara. Zagubiony we własnym labiryncie”, Kwartalnik Filmowy, (46), s. 43–58. doi: 10.36744/kf.3636.

Autorzy

Joanna Bardzińska 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Complutense w Madrycie Hiszpania

Absolwentka UW Wydziału Neofilologii (Kate­dra Iberystyki). Stypendystka Unii Europejskiej Socrates Erasmus. Doktorantka na wydziale Na­uk Informacyjnych Uniwersytetu Complutense w Madrycie (stypendium Hiszpańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej).


Autorzy

Eduardo R. Merchan 

Uniwersy­tet Complutense w Madrycie Hiszpania

Profesor Wydziału Audiowizualnego Uniwersy­tetu Complutense w Madrycie. Wykładowca teorii Obrazu, Historii Fotografii i Historii Kina Hiszpańskiego. Publikuje w czasopismach: „La Calle”, „Manhattan”, „Mayo”, „Cinerama”.



Statystyki

Abstract views: 38
PDF downloads: 12


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Joanna Bardzińska, Edouardo R. Merchan

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.