O uroczystości i gościach. Czechosłowacka nowa fala i kultura czasu wolnego

Grażyna Świętochowska

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Gdański (Polska)

Abstrakt

Celem artykułu jest konfrontacja historycznego nurtu czechosłowackiej nowej fali i zagadnienia czasu wolnego widzianego przez różnorakie praktyki celebrowania i świętowania oraz przejawiające się w ich ramach przykłady demonstracji, ale i reżimów ciała. Socjalistyczna leisure class czas spędza na łonie natury, oddając się konsumpcji (dającej się odczytać również w planie struktur narracyjnych), ostentacyjnie uciekając w życie prywatne. Dominujące praktyki powielają niejednokrotnie dobrze rozpoznane techniki dyscypliny. W tym ujęciu kino istnieje przede wszystkim jako zwierciadło praktyk życia codziennego, w którym przeglądają się krytyczne odczytania Michela Foucault i Václava Havla.


Słowa kluczowe:

czechosłowacka nowa fala, kino czechosłowackie, czas wolny, Michel Foucault, Václav Havel

Bren, Paulina. “Weekend Gateways: The Chata, the Tramp, and the Politics of Private Life in Post-1968 Czechoslovakia”, In Socialist Spaces. Sites of Everyday Life in the Eastern Bloc, ed. D. Crovley, S. E. Reid. Oxford and New York: Berg. 2002.
DOI: https://doi.org/10.5040/9781350057692.ch-007   Google Scholar

Cichocki, Sebastian. „Czas wolny i czas uwolniony”, In Entuzjaści z Amatorskich Klubów Filmowych, ed. M. Lewandowska, N. Cummings. Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 2004: 72-99.
  Google Scholar

Dobbs, Michael. “The Autumn of Alexander Dubcek”. The Washington Post. 18.08.1988.
  Google Scholar

Holy, Ladislav. Little Czech and The Great Czech Nation. National Identity and the Post-communist Social Transformation. Cambridge: Cambridge University Press, 1996.
DOI: https://doi.org/10.1017/CBO9780511621727   Google Scholar

Lubelski, Tadeusz. Nowa fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego. Kraków: Universitas, 2000.
  Google Scholar

Marks, Karol. Kapitał, tłum. H. Lauer i in., t. 3, cz. 2. Warszawa: Książka i Wiedza, 1959.
  Google Scholar

Škvorecký, Josef. Všichni ti bystrí mladí muži a ženy: osobní historie českého filmu. Praha: Horizont, 1991.
  Google Scholar

Tarajło-Lipowska, Zofia. Historia literatury czeskiej. Zarys. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo Wrocław, 2010.
  Google Scholar

Veblen, Thorstein. Teoria klasy próżniaczej, tłum. J. Frentzel-Zagórska. Warszawa: Wydawnictwo Muza, 2008.
  Google Scholar

Žalman, Jan. Umlčeny film. Kapitoly z bojů o lidskou tvář československého filmu. Praha: Narodni Filmovy Archiv, 1993.
  Google Scholar

Zvoniček, S. „Czy bohater tchórzy?”. Ekran 3 (1967).
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-12-31

Cited By / Share

Świętochowska, G. (2017) „O uroczystości i gościach. Czechosłowacka nowa fala i kultura czasu wolnego”, Kwartalnik Filmowy, (100), s. 109–125. doi: 10.36744/kf.1993.

Autorzy

Grażyna Świętochowska 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Gdański Polska

Adiunkt w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uni­wersytetu Gdańskiego. Interesuje się kulturą audio­wizualną Europy Centralnej, perspektywą „Global Sixties” oraz wideograficznymi studiami filmoznawczymi. Przygotowuje do publikacji książkę Ćeske vynälezy. Wybrane aspekty kina czeskiego i słowackiego z lat 60. Redaktorka naczelna czaso­pisma naukowego „Panoptikum”.



Statystyki

Abstract views: 66
PDF downloads: 213


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Grażyna Świętochowska

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.