Mówić do, mówić o, mówić z albo mówić przy
Abstrakt
W przypadku kina antropologicznego kwestia autorstwa jest zwykle dyskusyjna: kto jest, a kto powinien być właściwym twórcą dzieła – reżyser-antropolog czy podmiot, który jest filmowany? I kto ma prawo (również moralne) do wizerunku danej grupy? Ruby rozważa różne podejścia do tej kwestii i analizuje szereg różnorodnych form realizacji filmu: film oparty na współpracy, filmy tworzone przez podmiot (subject-generated) etc. Autor stara się też prześledzić szczególną relacje między filmującym i filmowanym, proces roszczenia sobie praw reprezentacji przez tych ostatnich oraz tendencje w kinie antropologicznym niezależnym i tym z głównego nurtu.
- Tekst jest tłumaczeniem rozdziału z książki Jaya Ruby’ego Picturing Culture: Explorations of Film and Anthropology, University of Chicago Press, Chicago 2000. © 2000 by University of Chicago Press.
Ze względu na ograniczenia praw autorskich artykuł jest dostępny tylko w wydaniu papierowym.
Słowa kluczowe:
kino antropologiczne, autorstwo, antropologiaBibliografia
Nie dotyczy / Not applicable
Google Scholar
Autorzy
Jay Rubykwartalnik.filmowy@ispan.pl
Temple University Stany Zjednoczone
Profesor antropologii w Temple University. Jest członkiem założycielem i byłym przewodniczącym Society for the Anthropology of Visual Communication oraz obecnym przewodniczącym Center for Visual Communication. Jest współproducentem, reżyserem i autorem scenariusza dwóch nagrodzonych dokumentów etnologicznych oraz autorem i redaktorem kilku książek.
Statystyki
Abstract views: 4Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Jay RubyAutor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.
W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.