„Studenta z Pragi” żywot dwudziestodwuletni, czyli o pierwszym w historii kina filmie grozy i jego dwóch remake’ach

Piotr Kurpiewski

kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Gdański (Polska)

Abstrakt

Tekst przedstawia analizę pionierskiego filmu grozy Student z Pragi (reż. Stellan Rye) oraz dwóch kolejnych ekranowych wersji opowieści inspirowanej faustowskim motywem zaprzedania duszy diabłu. Autor artykułu zastanawia się nad zmianami, jakie zaszły w poetyce i sposobie realizacji filmów w Niemczech na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Lata 1913-1935 obejmują kilka okresów w historii kinematografii niemieckiej, co znajduje odzwierciedlenie w analizowanych filmach.


Słowa kluczowe:

Stellan Rye, film grozy, Faust, kino niemieckie

Kłys, Tomasz. Film niemiecki w epoce wilhelmińskiej i weimarskiej. In Kino nieme, edited by T. Lubelski, I. Sowińska, R. Syska. Kraków: Universitas, 2010
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2017-06-30

Cited By / Share

Kurpiewski, P. (2017) „«Studenta z Pragi» żywot dwudziestodwuletni, czyli o pierwszym w historii kina filmie grozy i jego dwóch remake’ach”, Kwartalnik Filmowy, (97-98), s. 74–82. doi: 10.36744/kf.2065.

Autorzy

Piotr Kurpiewski 
kwartalnik.filmowy@ispan.pl
Uniwersytet Gdański Polska

Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i nauczyciel historii w gdyńskim Gim­nazjum nr 11. Od 2007 r. naukowo zajmuje się his­torią kinematografii polskiej ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. W 2013 r. obronił rozprawę doktorską pt. Film historyczny w Polsce Ludowej. Autor kilku tekstów naukowych i popular­nonaukowych z zakresu historii filmu, oddany fan twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego.

 



Statystyki

Abstract views: 33
PDF downloads: 23


Licencja

Prawa autorskie (c) 2017 Piotr Kurpiewski

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor bądź autorka udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Czasopismo jest wydawane na licencji CC BY 4.0. Zgłaszając artykuł do publikacji, autor bądź autorka wyraża zgodę na jego udostępnianie na tej licencji.

W wydaniach od 105-106 (2019) do 119 (2022) wszystkie artykuły były publikowane na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy i autorki udzielali(-ły) niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Kwartalniku Filmowym”, zachowywali(-ły) nieograniczone prawa autorskie i zobowiązywali(-ły) się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.