Polskie oficjum o św. Jakubie Starszym
Abstrakt
Artykuł dotyczy historii o św. Jakubie, której zapis zachował się w czternastowiecznym antyfonarzu kieleckim. Tekst oparty jest na apokryficznym żywocie apostoła, a w muzyce wykorzystano melodie skomponowane pierwotnie do historii o św. Wojciechu, św. Stanisławie i św. Jadwidze Śląskiej. Oficjum, napisane prozą i wierszem, najwyraźniej przez jakiegoś polskiego autora ok. 1300-50, nie zostało uwzględnione w Analecta Hymnica i być może dlatego było dotychczas pomijane przez polskich muzykologów.
Statystyki
Abstract views: 22PDF downloads: 10
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Jakub Kubieniec
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Muzyce”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku w „Muzyce” przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.
Artykuły w zeszytach od 2018/1 do 2022/3 publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Muzyce”, zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Jakub Kubieniec, O antyfonie "Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum" bł. Władysława z Gielniowa , Muzyka: Tom 66 Nr 1 (2021)
- Jakub Kubieniec, Czeskie „carmina clericorum” w źródłach polskich: przypadek pieśni „O Maria, mater Christi” / „O Maryja, matko Boża” , Muzyka: Tom 68 Nr 4 (2023)
- Jakub Kubieniec, Uwagi o melodii, formie i dziejach staropolskiej pieśni „O przenasławniejsza Panno” , Muzyka: Tom 67 Nr 3 (2022)
- Jakub Kubieniec, Piotr Poźniak (26 VIII 1939–23 XI 2016) , Muzyka: Tom 62 Nr 4 (2017)