Kleczyńscy – glosa do biografii w nawiązaniu do haseł w Encyklopedii Muzycznej PWM

Barbara Chmara-Żaczkiewicz


(Polska)


Abstrakt

Autorka komunikatu (która jest także autorką hasła o Janie Baptyście Kleczyńskim w Encyklopedii Muzycznej PWM) przedstawiła kilka nieznanych wcześniej informacji na temat biografii tego kompozytora i muzyka wiedeńskich kapel Breunerów i Braunów. Dzięki kwerendom w archiwach wiedeńskich ustaliła m.in. precyzyjne datowanie dotyczące jego przynależności do obu orkiestr, a w odnalezionych listach do Constantina Wurzbach, autora słownika biograficznego imperium austriackiego, znalazła zapisy mówiące, że przed wyjazdem do Włoch i Austrii muzyk pobierał nauki w Krakowie. Dotarła także do informacji na temat jego bratanków, lekarzu i melomanie Józefie oraz malarzu Franciszku.



Pobierz


Opublikowane
2017-12-31

Cited By / Share

Chmara-Żaczkiewicz, B. (2017). Kleczyńscy – glosa do biografii w nawiązaniu do haseł w Encyklopedii Muzycznej PWM. Muzyka, 62(4), 156–159. Pobrano z https://czasopisma.ispan.pl/index.php/m/article/view/1580

Autorzy

Barbara Chmara-Żaczkiewicz 

Polska

Statystyki

Abstract views: 1
PDF downloads: 1


Licencja

Prawa autorskie (c) 2023 Barbara Chmara-Żaczkiewicz

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Autor udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Muzyce”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku w „Muzyce” przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.

Artykuły w zeszytach od 2018/1 do 2022/3 publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Muzyce”, zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.