Nieznane fakty z życia Zofii Lissy i jej najbliższej rodziny
Piotr Szalsza
(Austria)
Abstrakt
Autor artykułu, przygotowując się do realizacji filmu pt. Wielkie Galicjanki, poświęconego kobietom urodzonym na przełomie XIX i XX w. w Galicji i mającym związki z Wiedniem, natknął się, w różnych archiwach w Austrii, na Ukrainie i w Polsce, na szereg dokumentów oraz informacji dotyczących życiorysu wybitnej, urodzonej we Lwowie muzykolożki polskiej, Zofii Lissy.
Mowa tu o faktach związanych przede wszystkim z okresem jej dzieciństwa oraz młodości. Szereg opisanych w artykule nieznanych wcześniej bądź też niepublikowanych dotąd dokumentów pozwoliło przedstawić nowe bądź skorygować dotychczas funkcjonujące dane na temat Zofii oraz jej najbliższej rodziny – rodziców, siostry, dziadków i krewnych ze strony matki, a także informacji związanych z okresem poprzedzającym jej przyjście na świat. Przede wszystkim wyniki kwerend przeprowadzonych przez autora pozwoliły na podanie, błędnie dotąd podawanej, prawdziwej daty urodzin Zofii Lissy.
Słowa kluczowe:
Zofia Lissa, Noa Lissa, Chana Buch-Lissa, Julia Karolina Lissa, Salomon Buch, Izydor Buch, Jecheskel Caro, ulica Akademicka, Lwów, Wiedeń, Archiwum Główne Akt Dawnych w WarszawieBibliografia
Dziębowska, Elżbieta. „Lissa, Zofia”. W: Encyklopedia Muzyczyna PWM. Część biograficzna, red. Elżbieta Dziębowska. T. 5, 368–370. Kraków: PWM, 1997.
Google Scholar
Reichman, Franciszek, opr. i wyd. Księga Adresowa Król. Stoł. Miasta Lwowa. T. 17. Lwów: Wydawca Franciszek Reichman, 1913.
Google Scholar
Sprawozdanie Dyrekcji państwowego Gimnazjum realnego żeńskiego im. Królowej Jadwigi we Lwowie za rok szkolny 1920–21. T. 8. Lwów: Nakładem Funduszu Naukowego, 1921.
Google Scholar
Autorzy
Piotr SzalszaAustria
Statystyki
Abstract views: 477PDF downloads: 311
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Piotr Szalsza
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor udziela wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Muzyce”, zachowuje nieograniczone prawa autorskie i zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku w „Muzyce” przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.
Artykuły w zeszytach od 2018/1 do 2022/3 publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w „Muzyce”, zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.