Lepiej, gdy oczy zobaczą: Obchody święta niepodległości w szkołach II Rzeczypospolitej

Katarzyna Buczek


Uniwersytet Warszawski (Polska)
https://orcid.org/0000-0003-1452-3657

Abstrakt

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości należały do najważniejszych świąt państwowych w II Rzeczypospolitej. Szczególnie starannie przygotowywano się do uczczenia dziesiątej rocznicy w 1928, wtedy też „Przegląd Oświatowy” opublikował propozycję sposobów organizowania uroczystości, w której oprócz nabożeństw, wykładów i prelekcji znalazły się widowiska ze szczególnym uwzględnieniem żywych obrazów. Projekt ten, wyznaczając sposób świętowania, niestety niezbyt dobrze sprawdzał się w szkołach, a zwłaszcza powszechnych. W artykule przedstawione zostały publikowane wówczas propozycje widowisk dla młodszych dzieci szkolnych, które niejednokrotnie przybierały formę baśniową. Dzięki tej formie łatwiej było siedmio-, ośmioletniemu odbiorcy zrozumieć trudne zagadnienia narodowej niewoli, walki i niepodległości.


Słowa kluczowe:

teatr szkolny, teatr dwudziestolecia międzywojennego, teatr i polityka, teatr Drugiej Rzeczpospolitej, odzyskanie niepodległości

Iniewski, F. (1991). Przesłanki i istota wychowania państwowego w Polsce okresu międzywojennego. W: K. Poznański (red.), Oświata, szkolnictwo i wychowanie w latach II Rzeczypospolitej. Lublin.
  Google Scholar

Jakubiak, K. (1997). Realizacja ideologii wychowawczej sanacji w praktyce szkolnej. W: W. Wojdyła, & M. Strzelecki (red.). Wychowanie a polityka: Tradycje i współczesność. Toruń.
  Google Scholar

Komza, M. (1995). Żywe obrazy: Między sceną, obrazem i książką. Wrocław.
  Google Scholar

Kotlarz, P. (2018). Teatr szkolny w Drugiej Rzeczypospolitej: 1918–1929. Gdańsk.
  Google Scholar

Kucharska, M. (2017). Obrazki sceniczne Anny Świrszczyńskiej na łamach Płomyka. Guliwer: Dwumiesięcznik o książce dla dziecka, 1.
  Google Scholar

Niedojadło, A. (2013). Wychowanie narodowe i państwowe w szkołach powszechnych Okręgu Szkolnego Krakowskiego w latach 1918–1939. Lublin.
  Google Scholar

Załęczny, J. (2017). Tradycje patriotyczne elementem kształtowania zbiorowej świadomości historycznej w II Rzeczypospolitej. Warszawa.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-10-01

Cited By / Share

Buczek, K. (2018) „Lepiej, gdy oczy zobaczą: Obchody święta niepodległości w szkołach II Rzeczypospolitej”, Pamiętnik Teatralny, 67(3), s. 169–204. doi: 10.36744/pt.433.

Autorzy

Katarzyna Buczek 

Uniwersytet Warszawski Polska
https://orcid.org/0000-0003-1452-3657

Statystyki

Abstract views: 262
PDF downloads: 201


Licencja

Prawa autorskie (c) 2018 Katarzyna Buczek

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Autor/ka udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor/ka wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.

Od zeszytu 1/2018 do zeszytu 3/2022 artykuły publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.