Przyjmujemy w trybie ciągłym zgłoszenia tekstów mieszczących się w profilu pisma, o objętości 20 000-40 000 znaków, napisanych w języku polskim lub angielskim. Zapraszamy też do nadsyłania artykułów recenzyjnych na temat ważnych książek teatrologicznych wydanych w ostatnich latach w Polsce i za granicą. Przyjmujemy również teksty do zapowiadanych z wyprzedzeniem bloków tematycznych.

Tradycyjne, papierowe wersje zeszytów "Pamiętnika Teatralnego" można kupić w księgarni IS PAN przy ul. Długiej 28 w Warszawie, w księgarni Prospero i w salonach empik w całej Polsce.

 

Biografie artystów scenicznych w nowych perspektywach – blok tematyczny pod redakcją gościnną Beth Holmgren (Duke University)

2021-06-11

Biografia to jeden z najmniej zbadanych i najsłabiej opracowanych teoretycznie gatunków w kanonie literackim. Biografie artystów scenicznych najczęściej są szablonowe i dwubiegunowe: powtarzają przesadne zachwyty krytyków na temat występów gwiazdy i opisują skandale z życia prywatnego. Zapraszamy do refleksji nad innymi, bardziej analitycznymi i kontekstualnymi, ale wciąż angażującymi metodami pisania biografii aktorskich. Prosimy o nadsyłanie abstraktów w języku polskim lub angielskim (3000 znaków; do abstraktu można też dołączyć zarys bibliografii) do 10 września 2021 na adres: pamietnik.teatralny@gmail.com. Pełne teksty (25000–40000 znaków) zgłaszać należy przez stronę internetową do 30 grudnia 2021. [więcej informacji]

Negocjowanie granic

2021-06-10

W teatrze i widowiskach od wieków problematyzowane są szeroko rozumiane granice: kulturowe i językowe, społeczne, klasowe i genderowe, estetyczne i etyczne. Praktyki teatralne i performatywne służyły akcentowaniu, utrwalaniu i uszczelnianiu różnie pojmowanych granic albo ich kwestionowaniu, przesuwaniu czy demontażowi. Zapraszamy do krytycznej refleksji nad historycznymi i współczesnymi zjawiskami w dziedzinie teatru, widowisk i performansu, w których kategoria granicy odgrywa istotną rolę. Prosimy o nadsyłanie abstraktów (1500–2500 znaków; do abstraktu można też dołączyć zarys bibliografii) do 10 sierpnia 2021 na adres: pamietnik.teatralny@gmail.com. Pełne teksty (25000–40000 znaków) zgłaszać należy przez stronę internetową do 30 listopada 2021. [więcej informacji]

Nowa forma naboru tekstów do bloków tematycznych

2021-06-10

Niezmiennie zapraszamy do zgłaszania artykułów pasujących do profilu naukowego „Pamiętnika Teatralnego” przez cały rok.
Wprowadzamy natomiast dwuetapową formę naboru tekstów do bloków tematycznych. Ogłaszając temat, prosić będziemy o nadsyłanie abstraktów. Na ich podstawie zaprosimy część autorów i autorek do przygotowania artykułów, które następnie zostaną poddane standardowej procedurze recenzyjnej (wstępnej ocenie kolegium redakcyjnego i podwójnie ślepej recenzji zewnętrznej). 
Zapraszamy też do współpracy badaczy, którzy chcieliby przygotować autorskie bloki tematyczne. Pierwsze bloki redaktorów gościnnych pojawią się w „Pamiętniku Teatralnym” już w 2021 roku.