Przyjmujemy w trybie ciągłym zgłoszenia tekstów mieszczących się w profilu pisma, o objętości 20 000-40 000 znaków, napisanych w języku polskim lub angielskim. Zapraszamy też do nadsyłania artykułów recenzyjnych na temat ważnych książek teatrologicznych wydanych w ostatnich latach w Polsce i za granicą. Przyjmujemy również abstrakty do zapowiadanych z wyprzedzeniem bloków tematycznych.

Tradycyjne, papierowe wersje zeszytów "Pamiętnika Teatralnego" można kupić w księgarni IS PAN przy ul. Długiej 28 w Warszawie, w księgarni Prospero i w salonach empik w całej Polsce.

 

Dziedzictwo polskiej teatrologii – kontynuacje/polemiki/konfrontacje

2022-05-02

Siedemdziesiąt lat temu, 15 lipca 1952, ukazał się pierwszy zeszyt „Pamiętnika Teatralnego”. Latem 2022 minie trzydzieści lat od śmierci legendarnych redaktorów kwartalnika i wybitnych historyków teatru: Bohdana Korzeniewskiego (1905–1992) i Zbigniewa Raszewskiego (1925–1992). Te rocznice to dobry moment, by rozpocząć kolejny etap refleksji nad tradycją i dziedzictwem polskich badań teatralnych i sprawdzić, do czego dziś one nas inspirują. 

Latem  zaczniemy umieszczać w naszym portalu elektroniczne wersje archiwalnych artykułów dawnych redaktorów „Pamiętnika Teatralnego”. Otwieramy też  nowy dział, w którym już w zeszycie 2022/2 pojawią się teksty nawiązujące do prac Zbigniewa Raszewskiego. Zapraszamy do nadsyłania kolejnych artykułów podejmujących dialog z tekstami, które niegdyś nadawały ton badaniom nad teatrem, widowiskami i performansem. (więcej)