Wokół muzeum etnograficznego

Magdalena Zych

zych@etnomuzeum.eu
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie (Polska)

Abstrakt

Artykuł jest prezentacją wybranych zagadnień, które powodują napięcia wokół muzeum etnograficznego, a związanych z koniecznością odnowienia roli tej instytucji, zwłaszcza w kontekście przemian społecznych: dekolonizacji, nowo definiowanych relacji centrum–peryferie, zwiększania się roli procesów włączających różne społeczności powiązane z kolekcjami etnograficznymi i szeroką działalnością muzeum. Analiza została oparta na materiałach zebranych podczas badań metodą studium przypadku w trzynastu europejskich muzeach etnograficznych w latach 2013–2023 (materiały zastane, komunikacja, wywiady). Powołując się na powiązaną z nurtem afrofuturyzmu koncepcję filozoficzną Achille’a Mbembego, nazywaną „etyką przechodnią”, autorka proponuje zmianę sposobu wytwarzania autorytetu muzealnego.


Słowa kluczowe:

antropologia muzeum, muzeum etnograficzne, kolonialzim, partycypacja, muzeologia

Pobierz


Opublikowane
2024-12-23

Cited By / Share

Zych, M. (2024) „Wokół muzeum etnograficznego”, Konteksty. Polska Sztuka Ludowa, 346(3), s. 10–21. doi: 10.36744/k.3929.

Autorzy

Magdalena Zych 
zych@etnomuzeum.eu
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie Polska

Magdalena Zych – antropolożka kultury, doktorka nauk humanistycznych, kustoszka i kuratorka Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gdzie od 2009 do 2023 roku koordynowała i realizowała projekty badawcze (między innymi dzieło-działka i Wesela 21), tworzy publikacje i projekty wystawiennicze. Kreuje przestrzeń współpracy między artystami, aktywistami i społecznością akademicką. Zajmuje się między innymi praktykami skupionymi wokół muzealnych kolekcji etnograficznych. Uczestniczyła w konsorcjum TRACES (2016–2019) w programie Horyzont 2020, zainicjowała projekt o kolekcji syberyjskiej MEK w ramach NPRH (2016–2019), uczestniczy w projekcie Traces as Research Agenda for Climate Change, Technology Studies and Social Justice (Cost Action 20134) i w kanadyjskim konsorcjum Thinking Through the Museum. Współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret. Pismo o Dobrej Przestrzeni”.



Statystyki

Abstract views: 20
PDF downloads: 54