Planowane tematy numerów


Tematy numerów zaplanowanych na rok 2025:

Nr 1/2025: O cierpieniu (termin zgłoszeń minął)

Kontekst trwającej za naszą wschodnią granicą brutalnej wojny skłania do powrotu do pytania o sens cierpienia, o jego kulturowe obrazy, narosłe wokół dyskursy, metafory i symbole, wreszcie o nowe interpretacyjne konteksty. Jakie są współczesne odpowiedzi na odwieczne pytanie o sens cierpienia? Jaki znajdują wyraz we współczesnej filozofii, antropologii, literaturze, sztukach wizualnych? Czy cierpienie ma uniwersalny charakter, czy podlega dziś widocznym kulturowym przemianom? Jakie są współczesne obrazy lamentacji?

 

Nr 2/2025: Geografia wyobrażona: Irlandia (termin zgłoszeń: 1.02.2025)

Przedstawiona w 2016 roku przez Przemysława Czaplińskiego w książce Poruszona mapa koncepcja przemian zachodzących w wyobraźni kulturowo-geograficznej doprasza się przefiltrowania przez zachodzącą w ostatnich dekadach transformację relacji pomiędzy kulturą polską i irlandzką. Zbadanie ich splotu wydaje się szczególnie ciekawe, gdy uwzględnimy wzajemne powiązania dominujących w obu krajach modeli kulturowych. Ważną rolę odgrywają w nich przeróżne formy migracji, polaryzacja katolickiego konserwatyzmu i aspiracji liberalnych i lewicowych, a także długotrwały – choć nie zawsze stabilny – rozwój gospodarczy. W dobie przemian – z jednej strony będących pokłosiem Brexitu, a z drugiej wynikających z napaści na Ukrainę, a także tych związanych z globalną pandemią – również związki kultury polskiej i irlandzkiej ulegają transformacji. Szeroki ogląd wyobraźni kulturowo-geograficznej konstruowanej na podstawie zjawisk artystycznych zachodzących w XX i XXI wieku stanowi przyczynek dla szkicowanego tu modelu geografii wyobraźni.

 

Nr 3/2025: Poezja jako antropologia (termin zgłoszeń: 1.04.2025)

Poezja jest (lub bywa) nieortodoksyjną formą antropologii. Mówi coś ważnego o nas jako o ludziach, podpowiada, że w ludzkim świecie na początku było słowo. Uzmysławia, że słowo nas stwarza. Uważne spojrzenie na poezję i poprzez poezję odsłania antropologiczne rejestry nieuchwytne poza wierszem. Pokazuje też, że wiersz może być nieoczywistym narzędziem antropologicznego poznania. Poszukujemy tekstów będących próbami takiej antropologicznej lektury poezji, problematyzujących użycie poezji i poetyckie momenty w tekstach antropologicznych.

 

Nr 4/2025: Antropologia wizualna (termin zgłoszeń: 1.07.2025)

Szeroko rozumiana antropologia wizualna i badania nad kulturą wizualną stanowią od wielu lat jeden z centralnych obszarów zainteresowania „Kontekstów” (odbijając zapewne szerszy i trwający już kolejną dekadę „zwrot wizualny” w humanistyce). W tym numerze chcielibyśmy skupić się na dwóch pozornie wąskich, a jednocześnie wieloznacznych pojęciach oraz ich wizualnych reprezentacjach. Pierwszym z nich jest „atlas”, rozumiany jako forma pośrednia między sztuką a nauką, między tym, co wizualne i tekstowe, rozumiany wreszcie jako specyficzny model epistemiczny. Interesują nas przede wszystkim atlasy fotograficzne – te historyczne i współczesne – jako złożone obiekty problematyzujące kwestię kulturowego dziedzictwa, kolonializmu czy (w najbardziej współczesnych atlasach) nowych form transmisji wiedzy. Z kolei „powódź” interesuje nas zarówno w dosłownym sensie (wizualne reprezentacje historycznych i współczesnych powodzi), jak i bardziej metaforycznym: jako „powódź obrazów”, „katastrofa obrazu”.

 

Zapraszamy do nadsyłania tekstów korespondujących z tymi tematami – będą one miały pierwszeństwo w procesie wyboru i recenzji.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez naszą stronę; równolegle prosimy przesyłać propozycje na adres konteksty@ispan.pl