Rok 1973, czyli zamek krzyżujących się losów

Piotr Brożek

konteksty@ispan.pl
Ośrodek "Brama Grodzka Teatr NN" (Polska)

Abstrakt

Rok 1973 staje się symbolicznym punktem wyjścia do podróży wraz z gronem włoskich intelektualistów po z pozoru niepowiązanych ze sobą wydarzeniach i miejscach. Tak jak kolejne kilkusekundowe narracje na Tik Toku, tak kolejne akapity tekstu przyciągają uwagę, aby po chwili zmienić nurt i kierunek. Tekst stara się płynąć strumieniem informacji nie dając czasu na refleksję. Czy nowe modele myślenia karmione przez sztuczną inteligencję prowadzą nas z powrotem do paleolitycznych jaskiń? Świat oparty na mediach algorytmicznych przypomina zamek krzyżujących się losów: miejsce, w którym współcześni analfabeci spotykają się, aby oglądać w ciszy kolejne karty tiktokowych narracji.


Słowa kluczowe:

Tik Tok, analfabetyzm, Italo Calvino, Silvio Berlusconi, Pier Paolo Pasolini

Pobierz


Opublikowane
2024-02-13

Cited By / Share

Brożek, P. (2024) „Rok 1973, czyli zamek krzyżujących się losów”, Konteksty. Polska Sztuka Ludowa, 342(3), s. 144–146. doi: 10.36744/k.2059.

Autorzy

Piotr Brożek 
konteksty@ispan.pl
Ośrodek "Brama Grodzka Teatr NN" Polska

Piotr Brożek – doktor sztuki, reżyser m.in. filmu dokumentalnego o pańszczyźnie Niepamięć, Krótkiego filmu o prawie autorskim i Sztormu; w twórczości filmowej dotyka tematyki wykluczenia. Współpracuje z  Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, gdzie realizuje autorskie projekty artystyczno-komemoracyjne, o  których informowały między innym  „Washington Times”, Deutsche Welle, BBC One i CNN Mexico. Praktykę artystyczną i badawczą łączy z eksploracjami starych i nowych form storytellingu.



Statystyki

Abstract views: 95
PDF downloads: 54