Polskie teatry w Moskwie (1915–1918)
Katarzyna Osińska
Instytut Slawistyki, Polska Akademia Nauk (Polska)
https://orcid.org/0000-0003-4142-040X
Abstrakt
Artykuł oraz załączony do niego aneks przypominają mało znany epizod w historii polskiego teatru z okresu pierwszej wojny światowej. W lipcu 1915 roku, kiedy wojska niemieckie zbliżały się do Warszawy, część ludności została ewakuowana w głąb Rosji. Wśród uchodźców z Królestwa Polskiego znalazło się wielu przedstawicieli świata teatru, w tym tak wybitne postaci, jak Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Mieczysław Limanowski, Wojciech Brydziński, Wincenty Drabik, Arnold Szyfman i inni. W Moskwie we wrześniu 1915 roku odbyła się inauguracja pierwszego polskiego teatru. Rekonstrukcja tego i kolejnych polskich przedsięwzięć teatralnych w Moskwie przedstawiona została na podstawie znanych już i publikowanych polskich źródeł oraz nieznanych i dotąd niepublikowanych w Polsce recenzji polskich przedstawień z prasy rosyjskiej. Aneks zawiera recenzje premier w polskich teatrach oraz relacje z udziału Polaków w przedsięwzięciach kulturalnych polsko-rosyjskich pochodzące z następujących gazet i tygodników: „Russkije wiedomosti", „Rampa i żyzń", „Tieatr", „Tieatralnaja gazieta" oraz „Kijewskaja mysl". Z tej ostatniej, wydawanej w Kijowie w języku rosyjskim gazety, pochodzi obszerny artykuł Jakowa Tugendholda, poświęcony polskiemu dramatowi, w szczególności Stanisławowi Wyspiańskiemu. Teksty te zostały zebrane w wyniku kwerend rosyjskiej prasy; nie były one dotąd (poza tekstem Jakowa Tugendholda) przedrukowywane w Rosji.
Słowa kluczowe:
teatr polski w Rosji, Moskwa, historia teatruBibliografia
Krasiński, Edward. Arnold Szyfman: Portret dyrektora w labiryncie teatru. Warszawa: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, 2013.
Google Scholar
Krasiński, Edward. Stefan Jaracz. Warszawa: PIW, 1983.
Google Scholar
Limanowski, Mieczysław. Duchowość i maestria: Recenzje teatralne 1901–1940. Zebrał i opracował Zbigniew Osiński. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1992.
Google Scholar
Osińska, Katarzyna. Klasztory i laboratoria: Rosyjskie studia teatralne – Stanisławski, Meyerhold, Sulerżycki, Wachtangow. Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2003.
Google Scholar
Osińska, Katarzyna. Świadkowie i świadectwa: Polska recepcja Meyerholda do roku 1939. Pamiętnik Teatralny 50, z. 3/4 (2001): 49–77.
Google Scholar
Osiński, Zbigniew i Katarzyna Osińska. Michaił Czechow w Polsce. Pamiętnik Teatralny 58, z. 1/2 (2009): 107–128.
Google Scholar
Osiński, Zbigniew. Mieczysław Limanowski (1876–1948): Kronika życia i twórczości. Pamiętnik Teatralny 39, z. 1/2 (1990): 13–100.
Google Scholar
Patek, Artur. Polska diaspora w Rosji do 1917 roku. W: Polska diaspora, redakcja Adam Walaszek. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2001.
Google Scholar
Spustek, Irena. Polacy w Piotrogrodzie. 1914–1917. Warszawa: PWN, 1966.
Google Scholar
Autorzy
Katarzyna OsińskaInstytut Slawistyki, Polska Akademia Nauk Polska
https://orcid.org/0000-0003-4142-040X
Statystyki
Abstract views: 200PDF downloads: 198
Licencja
Prawa autorskie (c) 2017 Katarzyna Osińska

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor/ka udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor/ka wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.
Od zeszytu 1/2018 do zeszytu 3/2022 artykuły publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Katarzyna Osińska, Don Kichot i antropozofia: O tym, jak aktor Michaił Czechow pragnął zagrać rolę Rycerza Smętnego Oblicza i dlaczego roli tej nie zagrał , Pamiętnik Teatralny: Tom 69 Nr 1 (2020)