Pierwsza jesień

Esej o Drohobyczu (dla Drugiej jesieni)

Danylo Ilnytskyi

konteksty@ispan.pl
Ukraiński Uniwersytet Katolicki (Lwów) (Ukraina)
https://orcid.org/0000-0003-4114-1304

Abstrakt

Esej należy do gatunku prywatnej urbanistyki. Pierwsze fragmenty to historie o mijaniu się z miastem w różnych porach roku – wiosną, latem, jesienią. Aż w końcu nadeszła pierwsza jesień – czasoprzestrzeń głębszego wejścia w miasto i bliższego poznania go, wzajemnej akceptacji miasta i autora niniejszego tekstu. Pierwsza drohobycka jesień stała się punktem wyjścia do dalszego poznawania i zanurzania się w mieście – w historycznych, kulturowych i antropologicznych perspektywach. Mimo swojej integralności Drohobycz jest bowiem kolażem, miastem nawarstwiających się okresów historii, stylów architektonicznych, narodowych i ideologicznych narracji. Zaproponowane przez autora nastroje i wizje prywatnej urbanistyki są jednym z możliwych głosów na temat miasta, które stało się ważnym toposem, wartym subiektywnej recepcji i synkretycznej narracji. Pierwsza jesień to mit o mieście, mit prywatny i topologiczny, mit skromnego podmiotu, mit, który ostatecznie się rozwiewa, ale zostaje zapamiętany. To opowieść o skondensowanym, emocjonalnym, wzmocnionym dodatkowo zapachem ciepłej jesieni spotkaniu z miastem, które przemieniło się w oneiros i w tej postaci osiadło w pamięci. To esej o własnowolnym poruszaniu się po mieście, dotykaniu go, to opowieść, która kończy się ponowną refleksją nad istotą Drohobycza.


Słowa kluczowe:

Drohobycz, antropologia

Gombrowicz Witold. Bruno Schulz. [In:] O literaturze polskiej. Kraków, 2006.
  Google Scholar

Gombrowicz Witold. Bruno Schulz, translated by Switłana Bresławska. Zbruč, 9.07.2022. https://zbruc.eu/node/113059.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2024-12-23

Cited By / Share

Ilnytskyi, D. (2024) „Pierwsza jesień : Esej o Drohobyczu (dla Drugiej jesieni)”, Konteksty. Polska Sztuka Ludowa, 346(3), s. 263–374. doi: 10.36744/k.3565.

Autorzy

Danylo Ilnytskyi 
konteksty@ispan.pl
Ukraiński Uniwersytet Katolicki (Lwów) Ukraina
https://orcid.org/0000-0003-4114-1304

Danyło Ilnyckyj – literaturoznawca, eseista, muzyk, doktor nauk humanistycznych, docent Katedry Filologii Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Opracował trzy wydania prac Bohdana Ihora Antonycza: Try persteni (2008), Powne zibrannia tworiw (2009), Wybrani twory (2012). Współredaktor i współautor wydania Muza i czyn Ostapa Łućkoho (2016), autor alfabetu-encyklopedii Antonycz wid A do Ja (2017), współautor publikacji: Jan Andruszewski, Z ziemi łez i piękna (2023). Zajmuje się badaniami literacko-teoretycznych i artystyczno-intelektualnych dyskursów Lwowa i Galicji lat 20. i 30. XX wieku w perspektywie międzykulturowej; interesuje się problemem psychologii twórczości, dyskursem ukraińskiego modernizmu, literaturą Lwowa, konceptem tekstu lokalnego oraz ukraińskim rockiem literackim. Członek zespołu muzycznego Try kroky w nicz.



Statystyki

Abstract views: 11
PDF downloads: 15