Czytając Korzeniewskiego

Barbara Osterloff


Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Polska)
https://orcid.org/0000-0001-9018-2773

Abstrakt

Artykuł omawia tom Było, minęło…Wspomnienia, zawierający dwanaście tekstów Bohdana Korzeniewskiego, z przedmową Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej i posłowiem Andrzeja Kruczyńskiego (Warszawa 2020). Porządek tej publikacji, otwartej na autobiograficzną wielogatunkowość, wyznacza chronologia przywoływanych zdarzeń, a jej wielkim metatematem jest genealogia polskiej inteligencji, obraz pokolenia, dla którego I wojna światowa, rewolucja, odzyskanie niepodległości były doświadczeniami formacyjnymi, wchodzącego w dorosłe życie w Polsce niepodległej, wychowanego w poczuciu misji. Bohdan Korzeniewski (1905–1992) opisuje swoją młodość w okresie międzywojennym, doświadczenia wojenne i okupacyjne (w wybitnym „dyptyku oświęcimskim”), lata powojenne. Tom, choć zbiera rzeczy znane, napisane w drugiej połowie ubiegłego wieku, wart jest ponowionej lektury, przyciąga przede wszystkim swoją wartością literacką. Wspomnienia Korzeniewskiego czyta się jak pasjonującą autobiografię (i autokreację) polskiego inteligenta, świadka dwudziestowiecznej historii zmagającego się ze światem i z samym sobą.


Słowa kluczowe:

Bohdan Korzeniewski, autobiografizm, genealogia polskiej inteligencji, II wojna światowa, literatura obozowa, teatr polski w okresie socrealizmu

Borowy, Wacław. Okres powstania 1944 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie: Relacja Bohdana Korzeniewskiego spisana przez Wacława Borowego. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1965.
  Google Scholar

Korzeniewski, Bohdan. Było, minęło… Wspomnienia, przedmowa Anna Kuligowska-Korzeniewska, posłowie Andrzej Kruczyński. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2020.
  Google Scholar

Korzeniewski, Bohdan. O wolność dla pioruna… w teatrze. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973.
  Google Scholar

Korzeniewski, Bohdan. Sława i infamia. Rozmawiała Małgorzata Szejnert. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1988.
  Google Scholar

Korzeniewski, Bohdan. Spory o teatr: recenzje z lat 1935–1939. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1966
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2021-04-07

Cited By / Share

Osterloff, B. (2021) „Czytając Korzeniewskiego”, Pamiętnik Teatralny, 70(1), s. 221–230. doi: 10.36744/pt.750.

Autorzy

Barbara Osterloff 

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Polska
https://orcid.org/0000-0001-9018-2773

Historyk teatru, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracuje w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią teatru polskiego XX wieku, zwłaszcza sztuką aktorską. Autorka m.in. dwutomowej monografii naukowej Aleksander Zelwerowicz (2011), współautorka książki Sztuka aktorska badaniach psychologicznych i estetycznych (z Barbarą Mróz i Jolantą Kociubą, 2017), redaktorka tomu Ryszard Bolesławski. Jego twórczość i jego czasy/ Richard Boleslavsky: His Work and His Times, stanowiącego pokłosie międzynarodowej sesji naukowej poświęconej temu artyście (2018).



Statystyki

Abstract views: 312
PDF downloads: 214


Licencja

Prawa autorskie (c) 2021 Barbara Osterloff

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Autor/ka udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor/ka wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.

Od zeszytu 1/2018 do zeszytu 3/2022 artykuły publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.