List do Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie

Józef Piłsudski


(Polska)


Abstrakt

W liście skierowanym do związku polskich twórców teatralnych w okresie trwania wojny z bolszewicką Rosją naczelnik państwa Józef Piłsudski dziękuje za pieniądze przekazane wojsku  jako rezultat zbiórki pod hasłem „Boże Narodzenie żołnierza polskiego”. Piłsudski podkreślił, że zbiórka ta daje walczącemu żołnierzowi świadomość, że „kraj go kocha i pamięta o nim”. Za uzyskaną sumę można było wówczas kupić ponad 14 ton ciemnego chleba (35 tysięcy jednofuntowych bochenków).


Słowa kluczowe:

Józef Piłsudski, wojna polsko-bolszewicka, Związek Artystów Scen Polskich

Komorowski, J. (1990). List z Belwederu. Goniec Teatralny, 22.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-10-01

Cited By / Share

Piłsudski, J. (2018) „List do Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie”, Pamiętnik Teatralny, 67(3), s. 5–6. Dostępne na: https://czasopisma.ispan.pl/index.php/pt/article/view/415 (Udostępniono: 6 lipiec 2022).

Autorzy

Józef Piłsudski 

Polska

Statystyki

Abstract views: 22
PDF downloads: 12


Licencja

Prawa autorskie (c) 2018 Józef Piłsudski

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Autor udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY-NC-ND 4.0.