Serwis Nasłuchu Polskiego Radia 1 II–24 III 1968 (Wolna Europa, Głos Ameryki, Radio Swoboda, Kolonia, Londyn, Hamburg, Madryt)

UDOSTĘPNIONO ONLINE 2024

Edward Krasiński (oprac.)


(Polska)

Abstrakt

Materiały z archiwum Stanisława Witolda Balickiego obejmujące notatki z programów polskich nadawanych przez Radio Wolna Europa i inne zagraniczne rozgłośnie produkujące audycje w języku polskim. Audycje te były systematycznie zagłuszane, lecz odbiorcy w Polsce starali się je wyłapać, ponieważ były jedynym źródłem informacji zatajanych bądź zniekształcanych przez władze. Jednocześnie władze posiadały rozbudowane struktury Nasłuchu Polskiego Radia w strefach, do których zagłuszanie nie docierało. Specjalistyczny sprzęt służył do rejestrowania programów zagranicznych. Przedrukowane maszynopisy zawierają teksty audycji poświęconych Dziadom Dejmka i ich burzliwej recepcji. Materiały są poprzedzone komentarzem autora opracowania, który podkreśla, że można je czytać także jako formy propagandowe służące m.in. destabilizacji obozu socjalistycznego.


Słowa kluczowe:

Kazimierz Dejmek, Dziady Dejmka, Radio Wolna Europa, cenzura

Archiwalia: Zbiory Specjalne IS PAN (Archiwum Stanisława Witolda Balickiego). Archiwum Państwowe m.st. Warszawy.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2005-12-30

Cited By / Share

Krasiński (oprac.), E. (2005) „Serwis Nasłuchu Polskiego Radia 1 II–24 III 1968 (Wolna Europa, Głos Ameryki, Radio Swoboda, Kolonia, Londyn, Hamburg, Madryt)”, Pamiętnik Teatralny, 54(3/4), s. 246–292. doi: 10.36744/pt.3939.

Autorzy

Edward Krasiński (oprac.) 

Polska

Statystyki

Abstract views: 12
PDF downloads: 2


Licencja

Prawa autorskie (c) 2005 Edward Krasiński

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor/ka udziela niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowuje nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązuje się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu (umowa licencyjna do pobrania). Zgłaszając artykuł do publikacji, autor/ka wyraża zgodę na jego udostępnianie na licencji CC BY 4.0.

Od zeszytu 1/2018 do zeszytu 3/2022 artykuły publikowane były na licencji CC BY-NC-ND 4.0. W tym okresie autorzy/ki udzielali niewyłącznej i nieodpłatnej licencji (CC BY-ND 4.0) na wykorzystanie tekstu w "Pamiętniku Teatralnym", zachowywali nieograniczone prawa autorskie, ale zobowiązywali się do podawania miejsca pierwodruku przy ponownym wykorzystaniu artykułu.